BOX

Box, boxing alebo pästiarstvo. Tréning má značne pozitívny vplyv na srdcový a cievny systém, rovnako ako na ďalšie systémy organizmu. Veľmi pozitívne pôsobí aj na psychiku, po každom tréningu sa vám do krvného riečišťa dostane značné množstvo endorfínov a iných takzvaných hormónov šťastia, ktoré vám budú pomáhať bojovať proti stresu. Dá sa povedať, že trénovaním boxu môžete s veľkou výhodou prispieť k vlastnému zdravému životnému štýlu. Jedná sa o veľmi náročný šport, pri ktorom spálite značné množstvo kalórií.
Box slúži ako dobrý nástroj pre nácvik sebaobrany a výraznému zvýšeniu sebavedomia. Tu je nutné dať veľký pozor, aby toto sebavedomie nebolo príliš veľké a nadobudnuté schopnosti neboli zneužívané.

Box je olympijská športová disciplína. Bola súčasťou aj starých olympijských hier. V boxe proti sebe stoja dvaja súperi v ringu ohraničenom lanami. Pri zápase používajú údery pästí, ktoré sú chránené rukavicami. Existujú 3 základné údery: direkt, hák a zdvihák. Súperi sa snažia zasiahnuť súpera tak, aby získali za každý úder bod, prípadne aby dosiahli KO (z ang. knockout) – ukončenie zápasu tým, že súper nie je ďalej schopný zápasiť.

Tréningový proces

Na začiatku tréningu je dôležité zahriatie organizmu aeróbnym cvičením cca 5 min. (švihadlo, skipping, panák…). Zvyčajne nasleduje rozcvičenie od hlavy až po členky spolu s dynamickým strečingom. Potom už môže nasledovať nacvičovanie úderových techník, a to buď vo dvojici alebo boxovacieho vreca. Samozrejme pre tých čo tréningy navštevujú už dlhší čas a sú technicky a fyzicky vyspelí je súčasťou tréning vo dvojiciach proti sebe – takzvaný sparing. To všetko je navyše priebežne prekladané silovým tréningom (kliky, sklápačky, drepy, a tak ďalej).